З 20 по 27 вересня у Львові відбудеться Фестиваль музики німецького модерніста XX століття Пауля Гіндеміта.
Портал CHERNOZEM поспілкувався з директором LVIV HINDEMITH FEST 2015 Тарасом Демком і з’ясував, яку публіку очікують організатори на заході, чому учасники виступають безкоштовно і чи справді від нашої Держави даремно очікувати фінансової підтримки для проведення подібних подій.

передрук і переклад з порталу chernozem.info

***

Анастасія Ворожко: Тарасе, в чому особливість цього фестивалю?

Тарас Демко: З упевненістю можна сказати, що Lviv Hindemith Fest — це по-своєму унікальний фестиваль, перший такий фестиваль в Україні і пострадянському просторі. Музику цього композитора має у своєму репертуарі багато музикантів, часто це свідчить про високий професійний рівень виконавця, але концертні програми повністю з музики Пауля Гіндеміта надзвичайно рідкісні.

Це не перший фестиваль, який про проводимо, а вже третій.
Перший фестиваль ми провели на початку літа 2014-го, – “Дні музики Баха” – цикл із восьми концерів, що відбувалися у найцікавіших концертних просторах Львова, за участи молодих виконавців з різних міст України, а також зі Швейцарії.
Другий камерний фестиваль “Зимові вечори від Collegium Musicum” відбувався наприкінці року, шість концертів, де поєднувалась музика різних епох і поезія, значне місце у програмі було відведено музиці молодих українських композиторів.

А.В.: Чому фестиваль присвячений саме творчості Пауля Хіндеміта?

Т.Д.: У загальному музика цього композитора-модерніста досить маловідома для широкої публіки в нашій країні. Хоч після епохи романтизму минуло вже століття, романтичний репертуар ще досить міцно вкорінений. У свій час Гіндеміт прагнув відійти від цієї традиції і водночас зробити музику доступною. Це саме хочемо зробити і ми. Для нас це продовження певних поліфонічних традицій після Баха і Генделя.

А.В.: Найчастіше такі заходи збирають в першу чергу музичних експертів – виконавців, критиків, композиторів. Чи зможуть люди, що не мають ніякого професійного стосунку до музики, не відчувати того, що не є профі в цій галузі?

Т.Д.: Кажуть, що Львів — культурна столиця, “духовний” осередок України. Тож ми цілком упевнені, що у місті буде достатньо слухачів і такої музики. Львів — це місто не тільки кави чи кав’ярень, тихих вуличок чи не дай боже, спальних районів. Ми організовуємо цей фестиваль не для того, аби це перевірити. Робимо це і не для комерційноно чи маркетингового результату, це йде звідкись ізсередини. Вхід на всі події фестивалю вільний. Вихід також. Єдине, що небажано — робити це під час тривання музики.

А для людей, які раніше не мали стосунку до професійної музики — це прекрасна нагода відвідати виступи найкращих виконавців країни.

А.В.: Яку аудиторію ви очікуєте побачити на фестивалі?

Т.Д.: Очікуємо на найрізноманітнішу авдиторію. Як професійних музикантів, меломанів, так і тих, хто, можливо, і вперше почує музику ХХ сторіччя. Власне, якщо станеться так, що хтось потрапить на якийсь із концертів, не маючи “серйозної підготовки”, то цілком ймовірно, що він сприйме музику з великою простотою і щирістю, без стереотипів, які часто побутують, мовляв, це така складна музика для сприняття. Так, це складна і неординарна музика для виконавця! Але донести її до відритих вух — це вже його робота.

А.В.: Розкажіть детальніше про учасників фестивалю та програму.

Т.Д.: Це – молоде покоління українських професійних музикантів. Не всі із них раніше брали участь у наших проектах, але коли вони побачили інформацію про те, що ми організовуємо такий фестиваль, то з готовністю відгукнулися.

Lviv Hindemith Fest 2015 — це 7 концертів і 5 лекцій. Лекції присвячені творчості Пауля Гіндеміта та епосі німецького модернізму. Їх читатимуть науковці з різних міст України, яких ми спеціально запросили.

Протягом фестивалю будуть предсталені найголовніші риси музичної мови і естетики цього композитора. Ба навіть більше, у лекціях буде охоплено культурний контекст епохи — а це перша третина ХХ сторіччя.

Музичні події фестивалю — камерні концерти, але як відомо у Гіндеміта є й симфонічний і оперний доробок. Тож для того, аби представити всю спадщину його творчости, одного фестивалю буде замало.

Fest logo - wide fb

А.В.: Питання заходів у галузі культури в нашій країні завжди супроводжуються нестачею фінансування. У випадку з вашим заходом, звідки було фінансування? Чи були спонсори?

Т.Д.: Всі учасники люб’язно погодились взяти участь у фестивалі без гонорару, будучи зацікавлені і мотивовані унікальністю події. А найбільшу частину організаційних витрат взяло на себе німецьке посольство. Це дуже показовий приклад, як держава дбає про свою власну культуру. Ми звернулись і нам посприяли, це справді мотивує рухатись вперед. В іншому випадку, програма не була б такою насиченою і учасників було б набагато менше.

Знаючи, про бюрократизацію українських “інституцій” ми не звертались до них за фінансовою підтримку, бо при самій думці про зверхні іронічні погляди, мовляв, “навіщо вам це треба” – опускаються руки.

З іншого боку нас приємно втішила ініціативність і активна готовність до комунікації департаменту з питань культури ЛОДА! Це дає надію, що в нас потрохи щось міняється.


 Розмовляла Анастасія Ворожко

Джерело – http://chernozem.info/taras-demko-lviv-hindemith-fest-2015/